Machovka SM PERUAN INKA 4951

Teplomilná rastlina pestovaná ako rajčina, zbierame, keď kalichy plodov začínajú zasychať od septembra do októbra. Plody sú šťavnaté s vit A a C.

Hodnotenie produktu: Zatiaľ bez hodnotenia. Buďte prvý!

Vaše hodnotenie:

1,04 €

1,25 € s DPH

Dostupnosť: Skladom

Skladové číslo: 033065

Výrobca: SEMO

Machovka peruánska: Čerešňa Inka (Physalis peruviana/Machovka peruánska)
Teplomilná rastlina pestovaná ako rajčina. Vyväzovanie a vyštipovanie má vplyv na veľkosť plodov. Zbierame, keď kalichy plodov začínajú zasychať. Kalichy je nutné pri zbere odstrániť, aby plody následne nezhorkli.

Blízka príbuzná okrasnej machovky, ktorá oranžovými „lampiónikmi" zdobí záhrady a suché aranžmá. Jedlá forma tejto rastliny dorastá do výšky 60 - 120 cm, preto je lepšie vyväzovanie ku kolíku. Sadenice predpestujeme podobne ako rajčiny, je možné aj zakoreňovanie vrcholových rezkov. Rastliny kvitnú hnedožlto, po odkvitnutí vytvárajú v žltooranžovom zrastenom kalichu (lampióniku) po jedinej, rovnako sfarbenej bobuli veľkosti veľkej čerešne. Na rastline môže dorásť až 60 - 70 plodov. Plody sa zbierajú postupne v plnej zrelosti od septembra do októbra. Odtrhávajú sa aj s kalichom, keď sa jeho farba mení zo svetlo zelenej do žltohnedej, kalich zasychá a puká. Pred mrazom odtrhané a nedozreté kalichy s plodmi v teple plne dozrievajú bez straty chuti bobúľ. Bobule chutia sladkokyslo, majú jahodovú príchuť a vôňu po ananáse. Sú veľmi šťavnaté a majú vysoký obsah vitamínov A a C. V nízkej teplote vydržia aj niekoľko mesiacov , navyše sú veľmi dekoratívne. Jedia sa olúpané čerstvé, najčastejšie v ovocných šalátoch, na tortách, v cukrovinkách alebo namáčané v horkej čokoláde. Výborná je z nich taktiež marmeláda, kompót alebo želé.

Nový komentár

* (Povinné)

Nová otázka k produktu

* (Povinné)

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Zabudnuté heslo