Zloženie: Plamienka zimná /ENOKI
Kvalita: I. trieda
Balenie: v sáčku po 270 ml
EAN: 8588001861445
Plamienka je drobná huba, ktorá sa u nás vyskytuje v chladnej polovici roka na živých alebo odumretých kmeňoch listnatých stromov. Je to pravá zimná huba, ktorej k vývoju plodníc stačí teplota nad bodom mrazu.
Klobúk je hladký 2-5 cm široký ľahko vyklenutý až plochý. Farbu má medovo žltú až žltooranžovú a smerom k stredu farba tmavne. Hlúbik je valcovitý hore žltkastý a dole tmavohnedý až čierne zamatový. Plodnice sa väčšinou vyskytujú v hustých trsoch. Dužina je biela až žltkastá a príjemne vonia.
Pomerne jednoduché pestovanie tejto huby nám umožní prísun čerstvých húb počas zimného obdobia bez nárokov na vykurovanie pestovateľského priestoru. Konzumácia plodnice obmedzuje negatívne vplyvy civilizačných chorôb podobne ako hliva ustricová .
Intenzívne pestovanie
Potreby na pestovanie
Piliny listnatých stromov, drvená slama, rozdrvené kukuričné vretená, sadba, varné sáčky.
Príprava substrátu
Nadrobno drvenú slamu, piliny alebo vretená ponoríme do vody a 24 hodín máčame. Materiál sa lepšie namočí, ak ho na začiatku zalejeme horúcou vodou. Druhý deň materiál necháme odkvapkať, nasypeme do varných sáčkov a zaviažeme. Sáčky plníme do 2/3 obsahu, aby v sáčku zostal priestor na premiešanie materiálu so sadbou. Uzavreté vložíme do vody a varíme 1 hodinu. Potom sáčky z vody vyberieme a necháme vychladnúť. Var opakujeme ešte druhý a tretí deň. Miesto vo vode môžeme sáčky variť v pare (v zaváracom hrnci), dobu varu predĺžime na 1,5 hodiny. Je potrebné zabezpečiť, aby sa sáčky v zaváracom hrnci nedotýkali príliš veľkou plochou.
Očkovanie sadbou
Sadbu roztrasieme v uzatvorenom vrecku na jednotlivé zrná, vychladnutý sáčok otvoríme v čistej miestnosti bez plesní. Pre očkovanie použijeme drevenú varešku, ktorú sme vopred vyvarili vo vode. Držadlom varešky urobíme doprostred substrátu v sáčku dieru a do tej nasypeme sadbu v množstve asi 3% substrátu. Sáčik potom cez valček vaty uzavrieme špagátom.
Prerastanie podhubia
Naočkované sáčky uložíme prerastať do miestnosti s teplotou 20 ° C až 25 ° C. Substrát je prerastený po 3 týždňoch.
Tvorba plodníc
K navodeniu tvorby plodníc substrát prenesme do miestnosti s optimálnou teplotou 10 ° C až 15 ° C. V tomto prípade nastáva 1. zber plodníc už po 14 dňoch. Teplota môže byť aj nižšia, tvorba plodníc však prebieha pomalšie. Huba potrebuje k svojmu vývoju svetlo.
Extenzívne pestovanie
Potreby na pestovanie
Čerstvo zrezané zdravé kmene živých listnatých stromov s priemerom 10-20 cm. Možno použiť tiež pne týchto stromov; sadba plamienky.
Miesto pestovania
Tienisté vlhkejšie miesto na záhrade (nie je vhodné priame slnečné osvetlenie, najmä v poludňajších hodinách).
Príprava kmeňov
Kmene narežeme na dĺžku 20-50 cm; kratšie kmene skorej prerastú podhubím, je však nutné ich osadiť do vlhkejšieho miesta. Ak budeme očkovať zárezy alebo otvory doporučujeme dĺžku kmeňa okolo 50 cm a rýchlosť prerastania môžeme ovplyvniť vzdialenosťou otvorov alebo zárezov. Kmene používame s kôrou.
Očkovanie sadbou
Sadbou sa očkuje na rezných plochách klátov, prípadne do zárezov (kmeň narežeme motorovou pílou do 1/3 a striedavo z jednej a druhej strany kmeňa) alebo otvorov s priemerom 12-15 mm vyvŕtaných po obvode kmeňa. Po naočkovaní otvory pokvapkáme parafínom alebo štepárskym voskom, zárezy prekryjeme štepárskou páskou tak, aby sadba nevysychala. Naočkované kmene potom ukladáme do PE vriec, ktoré hore zaviažeme cez valček z vaty špagátom.
Ak očkujeme na rezných plochách dáme na dno vreca čisté doštičky, naň nasypeme sadbu a na ňu reznou plochou postavíme kmeň. Ak sú kmene dlhšie, dáme na hornú reznú plochu zase sadbu a prekryjeme opäť doštičkou, ktorú pritlčieme ku kmeňu klincom. Ak sú kmene kratšie, môžeme ich dať do vreca viac na seba a medzi rezné plochy nasypeme sadbu.
Pne očkujeme do otvorov vyvŕtaných po obvode. Do otvorov natlačíme sadbu a otvor zatrieme štepárskym voskom alebo pokvapkáme parafínom. Môžeme použiť tiež gumovú zátku. Na hornú reznú plochu nasypeme sadbu, prekryjeme doskou a pribijeme klincom. Peň potom prekryjeme fóliou proti vysychaniu.
Prerastanie kmeňov podhubím
Naočkované kmene uložíme vo vreciach na miesto, kde sa teplota pohybuje okolo 20 ° C. Pokiaľ kultúru zakladáme v teplom období roka, môžeme vrecia uložiť na tienisté miesto vonku. Ak očkujeme viac kmeňov naraz, môžeme na tienistom mieste vonku urobiť z kmeňov hranicu, obaliť fóliou a nechať prerastať pohromade.
Inou možnosťou je nechať prerastať kmene v hlbokej jame v zemi. Na dno položíme fóliu, na ktorú nasypeme sadbu a tu potom staviame kmene rovnakým spôsobom ako do vriec. Jamu zakryjeme doskami alebo tyčovinou a fóliou. Takto zakladať kultúru plamienky možno v teplej polovici roka.
Doba prerastania je 2-4 mesiace podľa vzdialenosti očkovacích miest a tvrdosti dreva. Tvrdé drevo prerastá dlhšie.
Uloženie kmeňov k plodeniu
Prerastené kmene vyberieme z vriec a osadíme ich von do pôdy na plodenie. Kláty zakopeme do zeme tak, aby 2/3 boli v pôde a 1/3 nad povrchom. Vyberáme tienisté miesto s vlhkejšou pôdou. V mieste však nesmie byť vysoká hladina spodnej vody, pretože podhubie pod vodou v krátkej dobe odumiera. Z prerastených pňov zložíme fóliu. V čase sucha okolie kmeňov alebo pňov zalievame a pôdu tým udržujeme stále vlhkú.
Tvorba plodníc
Kmene zakopané do pôdy v tienistom vlhšom mieste začnú plodiť čoskoro potom, čo teploty klesnú pod 10 ° C a plodnice vytvárajú až do trvalých mrazov. Pri dlhšom odmäku počas zimy sa tvorba plodníc obnoví, intenzívne kultúra začne plodiť podľa teplôt od začiatku marca do polovice apríla. Počas teplého obdobia kmene udržujeme vlhké kropením okolitej pôdy, prípadne ich môžeme ešte zatieniť. Na jeseň začne kultúra opäť plodiť podľa priebehu počasia, väčšinou v druhej polovici októbra. Kmene rodia podľa tvrdosti dreva 3-6 rokov.
Zber a použitie plodníc
Zberáme vždy celé trsy v čase, keď je väčšina plodníc v trse v optimálnej zrelosti (to je v čase, keď okraje klobúčikov sú ešte mierne klenuté). Z trsu okrájame klobúčiky, hlúbiky nepoužívame, sú príliš tuhé. Používame hlavne do polievok a omáčok. Vhodné je tiež použitie do aspikov, kde malé klobúčiky pôsobia dekoratívne.
Nový komentár